Ako obliecť deti na letnú svadbu?

Keď dostaneme pozvanie na svadbu, snažíme sa vybrať si outfit, ktorý bude nielen vkusný a elegantný, ale aj komfortný. Rovnakým pravidlom by sme sa mali riadiť aj ak vyberáme oblečenie pre deti. Nezabúdajme, že elegancia a vkus sú v ich prípade len druhoradými podmienkami, prvoradé je, aby sa cítili maximálne komfortne. Čo by sme im teda mali obliecť?

Ako prvý zvážte materiál

Pri výbere detského svadobného outfitu skĺzne väčšina mamičiek k tomu, že sa snažia svoje deti pretvoriť na malého princa a princeznú. Neraz pritom vyberajú oblečenie vyrobené z nepoddajných, umelých materiálov, ktoré pre deti nie je vôbec vhodné, najmä počas horúcich letných mesiacov. Skôr ako na krásu sa preto u detí treba pozerať najmä na komfort. Ak budú po celý večer oblečené vo veciach, ktoré nie sú pohodlné, verte, že krása im bude nanič. Ak teda nechcete, aby bolo vaše dieťa počas celej svadby podráždené, či aby sa vám počas horúcich dní nebodaj prehrialo, určite siahnite po prírodných, i keď možno nie až tak elegantných materiáloch.

Riaďte sa vekom

Pamätajte si, že čím mladšie dieťa je, tým je prírodný materiál oblečenia dôležitejší. Malé bábätká ešte totiž nemajú správne vyvinutú termoreguláciu tela, preto je u nich riziko prehriatia naozaj vysoké. Umelým materiálom sa preto v ich prípade treba zo zásady vyhýbať.

Maličké deti do 3 rokov

Ak sa rozhodnete vziať na svadbu takéto maličké dieťa, určite ho neobliekajte do imitácie dospeláckej róby. Žiadne košieľky, žiadne saká, žiadne volánikové šaty s niekoľkými spodničkami. Celkom postačí, ak deti oblečiete do pohodlných, i keď slušnejšie pôsobiacich vecičiek.

Pre chlapcov sú vhodné mäkké, pokojne aj ľanové nohavice kombinované s obyčajným bavlneným tričkom alebo ľahkou, ľanovou košieľkou.

Dievčatá zas môžete pokojne obliecť do klasických letných šatočiek, prípadne môžete zvoliť kombináciu obyčajného bavlneného trička a ľahkej letnej sukničky. Pri oboch variantoch však dajte pozor na to, aby boli veci vyrobené z mäkkej a poddajnej bavlny. Okrem toho dajte tiež pozor, aby ste im nekúpili príliš tesné veľkosti, ktoré by mohli byť počas horúceho letného dňa nepríjemnou prekážkou.

Väčšie deti od 3 do 10 rokov

Pri deťoch v tomto veku majte na pamäti, že svadbu vnímajú predovšetkým ako príležitosť poriadne sa vyšantiť. Nebudú sedieť pri vás na stoličke, namiesto toho sa budú naháňať kade-tade pomedzi stoly a po parkete. Je preto jasné, že oblečenie pre malého princa a princeznú rozhodne neocenia. To, čo potrebujú, je voľné oblečenie, ktoré im dožičí dostatok priestoru bez akéhokoľvek obmedzenia.

Ak obliekate chlapca, siahnuť môžete po tmavých (nie oblekových), ale slušnejších nohaviciach a mäkkej bavlnenej košieľke s golierikom. Ak nebude príliš protestovať, môžete mu pripnúť aj motýlika či kravatu, určite ho však ani do jedného z týchto variantov nenúťte.

Pre dievča môžete vybrať ľahšie volánikové šaty, určite však na nich voľte dĺžku maximálne pod kolená. Dlhšie šaty by mohli predstavovať prekážku, na ktorú by vaša malá princezná mohla pri hrách s ostatnými deťmi či pri naháňaní sa škaredo doplatiť. Namiesto šiat môžete vybrať aj kombináciu sukne a topu, ktorý už u detí tohto veku nemusí byť striktne bavlnený. Kľudne siahnite aj po elegantnejšom materiáli, ktorý vašu dcéru premení na malú šarmantnú dámu.

Dôležitá je obuv

Ani pri jednej z týchto vekových kategórií nezabúdajte na pohodlné topánky. Pri tých je naozaj nutné pozerať najmä na komfort. Siahnite po pevnej, pohodlnej obuvi s pevnou podrážkou, v ktorej sa vašim deťom nebudú zbytočne potiť nohy a nebudú ich ani bolieť. Ak sa chcete vyhnúť prípadným nechápavým pohľadom zvyšných svadobčanov, odpustite si vyslovene športovú obuv typu neónové tenisky a pod., a radšej namiesto toho siahnite po kvalitnej ortopedickej obuvi, ktorú dnes hravo zoženiete aj v elegantnejšej podobe.

Myslite na prípadné ochladenie

Okrem správnej obuvi a základných kúskov oblečenia je potrebné myslieť aj na prípadné ochladenie, ku ktorému v podvečer na svadbách bežne dochádza. Pri deťoch do 10 rokov opäť nie je nutné myslieť na saká a podobné zvršky, namiesto toho radšej siahnite po teplom svetri, ktorý je nielen pohodlný, ale zároveň deti oveľa lepšie zahreje.

Staršie deti nad 10 rokov

V tomto veku už nehovoríme o deťoch, ale o začínajúcich tínedžeroch, ktorí si už neraz nenechajú diktovať, čo si majú obliecť a čo nie. Kľudne preto vášho tínedžera nechajte, nech si outfit vyskladá sám a vy ho už následne len usmerníte.

U chlapcov tohto veku je však už vhodné ísť na svadbu v obleku. Klasikou v podaní bielej košele, oblekových nohavíc a saka preto rozhodne nič nepokazíte.

U dievčat platí to isté, preto spolu pokojne vyberte pekné koktejlové šaty z elegantného materiálu. Môžete im dokonca dovoliť aj mierny podpätok (samozrejme len naozaj malý), za čo vás budú dospievajúce dcéry iste milovať! Ako dobré mamy im však pre istotu zbaľte aj elegantné, ale zato omnoho pohodlnejšie balerínky, ktoré po niekoľkých hodinách možno s radosťou vymenia za štýlové podpätky 🙂 Opäť nezabudnite ani na teplý sveter, ktorý by sa v prípade ochladenia mohol naozaj hodiť.

Text: Alžbeta (Betka) Jambrichová

Foto: fotobanka 

0 komentárov

Pridaj komentár