Ako zostaviť svadobné menu tak, aby si každý našiel to svoje?

Svadobné menu je jednou z dôležitých častí na prípravu skvelej svadby. Určite to poznáte, „sto ľudí, sto chutí“, niekto neľúbi toto, inému nechutí zase toto. Preto musíte rozmýšľať, ako správne zostaviť svadobné menu, aby bol každý spokojný.

Alkoholické a nealkoholické nápoje

Najprv sa budeme venovať nápojom. Správna Slovenská svadba a svadobné menu sa nezaobíde bez alkoholu. Alkohol je však jednou z najdrahších položiek, preto si naň pripravte značnú časť rozpočtu. Dnes skoro každá dobrá reštaurácia súhlasí s tým, aby ste si priniesli vlastný alkohol (či už domáce pálené alebo kupované), čo na jednu stranu zníži vaše náklady, avšak na druhú stranu musíte platiť takzvané „štupľovné“. To znamená, že za jednu fľašu vášho alkoholu zaplatíte reštaurácii poplatok, ktorý sa pohybuje v rozhraní 5 až 10 eur (záleží od reštaurácie). Môžete si alkohol kúpiť aj priamo v reštaurácii, ale určite bude za vyššiu cenu ako v obchode. Preto je celkom fajn prepočítať si, čo sa vám viac oplatí. Na svadbe by nemalo chýbať biele a červené víno (čo sa týka pomeru, väčšinou si páry na svadbu vyberajú 50% biele, 25% červené a 25% ružové), tvrdý číry alkohol (odporúča sa max 3 druhy), tvrdý hnedý alkohol (rum či whisky) a niečo pre ženy (fernet, becherovka, vaječný likér). Veľmi moderná je možnosť mať vlastného barmana, ktorý bude pripravovať rôzne alkoholické a nealkoholické miešané drinky. Ak máte svadobných hostí, ktorí ľúbia pivo, je tiež skvelý nápad zaobstarať čapované pivo či cider. Na princípe čapovania dnes fungujú aj nealkoholické nápoje. Veľakrát sa stretnete s praktickými sklenenými niekoľko litrovými nádobami, z ktorých si môžete nadávkovať citronádu. Práve citronáda či sóda je veľmi dôležitá. Nezhltne vám to veľa peňazí z rozpočtu ako rôzne džúse, cola a iné sladké sýtené nápoje a lepšie uhasí smäd. Pre deti je však fajn zaobstarať buď domáce limonády alebo spomínaný džús. Nesmieme zabudnúť na kávu či čaj. Kvalitná káva, nakopne energiou každého jedného hosťa na celý večer.

Tradičné 3-chodové menu

Tradičné svadobné menu pozostáva z troch častí – večera alebo obed, občerstvenie zvyčajne formou švédskych stolov a popolnočné jedlo. Ak máte obrad v skorších hodinách, môžete zaobstarať pre svadobčanov chlebíčky, malé bagetky, koláčiky či iný mini snack. Neodporúčame objednávať veľa jedla, pretože každý hosť sa teší na svadobné menu po svadbe. Myslite však na prípitok. Ten pozostáva väčšinou zo šampanského či cinzana, no ak chcete niečo inovatívne, môžete zvoliť aj levanduľové vínko či šampanské s kúskami zlata.

SVADOBNÁ VEČERA (OBED)

Je hlavným a zároveň najväčším jedlom, ktoré sa podáva na začiatku slávnosti hneď po obrade. Pozostáva zvyčajne z predjedla, polievky, hlavného jedla a dezertu. Ako predjedlo môžete servírovať niečo ľahké. Zvyčajne sú to chlebíky s nátierkou, mozzarela s rajčinami a bazalkou, šalátik alebo rôzne syrové či šunkové rolky. Ak máte hostí s bezlepkovou diétou, zaobstarajte pre nich zvlášť pečivo.

Polievka, ktorú majú určite všetci radi, je jednoznačne vývar. Takou tou klasikou, ktorá nikdy neomrzí je slepačí vývar, no skvelý je aj hovädzí. Ak chcete experimentovať, môžete siahnuť aj po vývare z bažanta. Záleží to aj od vášho rozpočtu, no slepačí vývar nikdy nesklame.

Hlavné jedlo, na to sa tešia asi všetci svadobní hostia, preto ho treba zostaviť tak, aby ho každý zjedol a našiel si v ňom to svoje. Najlepšie riešenie je asi zvoliť si dva druhy mäsa. Bravčové a k nemu buď kuracie či morčacie. Buď bude všetko mäso na tanieri na prírodno alebo urobíte klasiku, jedno vyprážané a druhé na prírodno. Nezabudnite na to, že ak si zvolíte mäso na prírodno, treba k nemu zvoliť aj omáčku. Tú si zvolíte klasickú pre všetkých alebo ak viete, že napríklad niekto z vašich hostí neľúbi hríby a vy chcete hríbovú omáčku objednajte dve. Buď sa obsluha spýta, kto pri stole chce akú omáčku, alebo to popredu nahlásite personálu. Čo sa týka prílohy, určite zvoľte zemiaky v akejkoľvek forme alebo dajte na pol ryžu a zemiaky. Ak sa rozhodnete pre hlavný chod s knedľou ako sviečková a podobné jedlá, myslite na to, že nie všetkým hosťom môžete ulahodiť, no je to vaša svadba a podávať si môžete čo chcete :).

Dezert. Verte mi, na svadbe budete mať určite toľko zákuskov a svadobnú tortu, že dezert riešiť nemusíte. Tak isto sa na tom dá krásne ušetriť. Po večeri, prvom tanci a tanečnom kole môžete rozkrájať svadobnú tortu, ktorá môže slúžiť ako dezert. Sladké veci by sme odporúčali zakomponovať do Candy baru, kde si môže hocikto vziať čo chce a kedy chce. Veľmi obľúbená je čokoládová fontána s ovocím či rôzne nezvyčajné koláčiky a v letných dňoch aj zmrzlina.

OBČERSTVENIE (ŠVÉDSKE STOLY)

Podáva sa zvyčajne niekedy počas programu. Presný čas závisí samozrejme od toho, na kedy máte naplánovanú večeru. Ak ste mali napríklad večeru o 18-tej, občerstvenie môžete začať servírovať o 21-tej.

Švédske stoly bývajú vyložené až do konca svadby, prípadne sa na ne niečo dokladá, ak je to potrebné a vaši svadobčania si môžu vybrať z rôznych jedál na čo len majú chuť. Je fajn hosťom ponúknuť klasiku ako rezne a niečo na prírodno. Potom je super do švédskych stolov zakomponovať cestoviny s omáčkou, niečo na šťave (napríklad divinové ragú), prílohy ako zemiaky, ryža, knedľa a niečo tradičné či nezvyčajné. Bryndzové halušky, pirohy, lokše s kačkou, či obľúbený majonézový šalát, no ak máte so svojim pánom manželom obľúbené jedlo, pokojne si ho do svadby zakomponujte. Možno ste práve vy milovníkom pizze, suši či burgrov. Všetko záleží však aj od vášho rozpočtu a od toho, čo vám daná reštaurácia alebo catering ponúka. Súčasťou tohto občerstvenia bývajú zvyčajne syry, salámy, nátierky, zeleninové šaláty a ovocie. Tak, aby si každý niečo našiel. Ak chcete do svadby zakomponovať slovenské tradície, môžete namiesto bryndzových halušiek podávať ovčí syr a bryndzu v studenom bufete.

POPOLNOČNÉ JEDLO

Posledným teplým jedlom, ktoré je podávané po polnoci. Môže to byť napríklad guláš alebo kapustnica. My odporúčame kapustnicu, ktorej kyslá chuť padne vhod hlavne hosťom, ktorí vypili veľa alkoholu ;).

Deti, vegetariáni a hostia s intoleranciou lepku či mlieka

Určite poznáte svojich svadobných hostí, a tak viete, koľko máte v zozname detí, vegetariánov či bezlepkáčov. Na jednotlivé stravovacie obmedzenia treba myslieť dopredu a zakomponovať ich do svadobného menu. Je milé myslieť na jednotlivé stravovacie obmedzenia a svadobní hostia to určite ocenia. Stačí sa spýtať na varianty pre týchto hostí a určite vám kuchári vyjdú v ústrety.  Budú variť bezlepkovo, bezlaktózovo alebo pre vegetariánov pripravia jedlo zvlášť. To môže byť napríklad grilovaný kozí syr s listovým šalátom alebo tekvicové rizoto so špenátom. Určite je veľa variant. K jedlám na švédskych stoloch stačí doplniť malé menovky, či je dané jedlo bez lepku či mliekam aby hostia vedeli.

Detské menu býva odlišné v množstve gramáže, prípadne môže byť aj úplne rozdielne od svadobného menu pre dospelých hostí. Tu je asi najlepšie zvoliť kuracie rezne so zemiakovou kašou alebo opekanými zemiakmi a zeleninku alebo nejaké cestoviny s rajčinovou omáčkou a bazalkov.

Ročné obdobie, tradičná kuchyňa či gurmánske špeciality, treba to brať do úvahy?

Výber svadobného menu sa môže líšiť aj podľa toho, v ktorom ročnom období budete mať svadbu. Pre letné obdobie je vhodnejší výber ľahkých jedál, je dobré zakomponovať do menu čerstvú zeleninu, chudé mäso alebo ryby. Pri rybách však pozor. Niektorí hostia sa môžu rybám brániť pretože majú kosti alebo je po nich nepríjemný zápach z úst. V zime môžete napríklad zvoliť k svadobnému jedlu rôzne druhy punču. Výber národných jedál do svadobného menu by mohol byť zaujímavý najmä ak sa spájajú dve rodiny rozdielnej národnosti. V takomto prípade by mohlo mať svadobné menu aj funkciu, ktorá by predstavila časť danej národnej kultúry. Na jedlo ako také sa dnes už pozerá aj ako na niečo, čo by malo spĺňať estetickú a kvalitatívnu stránku. Pri takej veľkej udalosti akou svadba je, je určite na mieste, aby bolo svadobné menu jedinečné a aby zaujalo nielen chuťou, ale aj na prvý pohľad. Na druhej strane treba zvážiť či gurmánske špeciality budú chutiť každému a či vás pustí rozpočet. Asi najlepšie je podávať osvedčené klasiky, ale možno zakomponovať do svadobného menu nejakú jednu nezvyčajnú, tradičnú alebo netradičnú mňamku.

Text: Veronika Grožajová

Foto: fotobanka freepik.com

0 komentárov

Pridaj komentár