Doktor Bukovský radí…

Doktor Igor Bukovský je na Slovensku pojem. Myslím, že neexistuje nikto, kto by toto meno práve teraz počul prvýkrát. My sme sa stretli pri príležitosti predstavenia jeho knihy a zároveň sme sa porozprávali o tom, ako práve správnou životosprávou pomôcť budúcim nevestám, ženíchom a svadobčanom zvládnuť mierny stres, spojený so svadobným dňom.

V čom môže byť Vaša kniha Zachráňte svoje črevo prínosná práve pre nevesty, ktoré sa pripravujú na svoj Deň?

Tá kniha je o poruchách trávenia, čiže čo robiť aby nevesta nešla do svadobných šiat nafúknutá, aby mala istotu, že sa jej také niečo nestane a aby sa cítila čo najkomfortnejšie. Problémy s funkčnými poruchami trávenia pozorujeme čoraz častejšie aj u dievčat a mladých žien a myslím si, že radosť zo svadby sa chtiac-nechtiach spája aj s určitým stresom. Vzťah medzi mozgom a črevom ako tráviacim systémom je taký tesný, že práve tie stresové okamihy môžu narušiť trávenie a v ten deň sa môže prihodiť niečo podobné ako sa prihodilo mne. V deň svojej svadby a svadobnej hostiny som dostal príšerné kŕče a mal som také problémy, že som tam v podstate nemohol ani nič zjesť. V tom čase som ešte len študoval na lekárskej fakulte a o funkčných poruchách trávenia som toho ani zďaleka nevedel toľko ako dnes.

Čo je teda spúšťačom poruchy trávenia, ktorá nás môže nemilo prekvapiť aj vo svadobný deň?

Problémom pre naše trávenie môžu byť rôzne potraviny, dokonca mnohé zdravé potraviny. Existujú sacharidy tzv. fodmapy, ktoré môžu mnohým ľuďom spôsobiť vážne problémy. Nedávno som prišiel na to, že jedným zo spúšťačov mnohých problémov je jablko. Na jablkách som vyrastal, celý život som ich jedával. Jablko je symbolom nie len raja, ľudského zlyhania a pádu, ale aj symbolom zdravia. A napriek tomu sú ľudia, ktorým jablko môže spúšťať rôzne tráviace problémy. V knihe Zachráňte svoje črevo ponúkam spôsob ako prísť na vlastné, individuálne spúšťače. Základom celého fodmapového konceptu nie je vyškrtnutie všetkých potravín, ale prísť na to, čo škodí práve vám.

Ako je možné, že do určitého obdobia dokážeme stráviť napr. spomínané jablko a zrazu nám začne škodiť?

Súvisí to s tým, čo sa deje v našom čreve a kto tam žije. Totiž žije tam nepredstaviteľne veľká populácia mikróbov, obrovská masa mikroorganizmov. Presne to má zásadný vplyv na celé naše zdravie, na mentálnu výkonnosť, na našu náladu aj emočný stav. A počas svadobného dňa potrebujete mať predsa všetky tieto atribúty v čo najdokonalejšej forme. Tento problém má dva hlavné faktory. Prvým je to, že jeme veľa potravín, ktoré strávili príliš veľa času v továrni a potravín, ktorých základná surovina sa nedá ani identifikovať. Druhý faktor je ten, že celý deň neustále niečo konzumujeme. Koncept „jedzte 5-krát do dňa malé porcie“ a podobne, je zlý a nebezpečný. Ľudia si tým poškodzujú trávenie, imunitu a nechudnú z toho.

Vráťme sa však bližšie k nevestám. Určite to poznáte. S plánovaním svadby prichádza čas aj na plánovanie chudnutia do vysnívaných svadobných šiat a túžbe cítiť sa v tento výnimočný deň čo najlepšie. Ako vôbec začať žiť zdravo?

Úplne základným nástrojom na chudnutie, ako aj na úpravu trávenia je začať jesť trikrát denne. Ak vás trápi trávenie a skutočne nechcete riskovať, čo to s vami urobí práve v deň vašej svadby, pripravujte svoj tráviaci trakt, liečte ho a začnite tým, že budete jesť trikrát – štyrikrát za deň, avšak vždy až vtedy, keď aspoň hodinu máte pocit hladu. Nie je totiž nijak vedecky dokázané, že konzumácia malých porcií viackrát do dňa podporuje chudnutie. Mojou ďalšou radou je: nechcite schudnúť rýchlo. Každé rýchle schudnutie podporuje jojo efekt a vytvára riziko, že telo sa tomu nestihne prispôsobiť. A všetci dobre vieme, že problém nie je schudnúť, ale tak aj dlhodobo žiť.

Ako teda udržať úspešné schudnutie?

Od začiatku je potrebné sa snažiť o zmenu života, aby to, čo vás priviedlo k odhodlaniu schudnúť, vás rovnako motivovalo v tom pokračovať a žiť presne tak ako sa cítite najlepšie. Mnoho ľudí robí tú chybu, že schudne podľa nejakej diéty. Keď sa opýtam: „A potom čo?“, odpoveďou je najčastejšie: „No potom si to nejako udržím“. A vy ste si nevšimli, že toto je ten najväčší problém? Vopred treba premýšľať nad tým, akým smerom sa bude môj spôsob života uberať aby som si to udržal.

A ešte jedna bonusová otázka. Ak by ste mali možnosť zostaviť svadobné menu, čo by sme v ňom našli?

V našej kultúre býva zvykom svadbu organizovať nie pre ľudí, ktorí sú v ten deň najdôležitejší, ale pre všetkých ostatných. A neviem, či je to tak správne. Osobne som síce nezažil svadbu v Amerike, ale viem, že svadba tam trvá aj niekoľko dní a je to celé o takom rodinnom stretnutí a v tej chvíli vôbec nie je dôležité, či je na večeru rezeň a zemiakový šalát alebo či sa krémeše podarili ako mali. Veľmi by som si želal, aby sa na svadbu začalo aj tu pozerať trochu z iného uhla pohľadu. Že ľudia, ktorí sa sobášia sa odhodlali k životnému kroku. Že sa z toho treba tešiť a želať im to. Mať radosť zo stretnutia s ľuďmi, ktorých sme dlhé roky alebo vôbec nikdy nevideli. Aj keď svadobné menu určite nesmie pri tejto príležitosti chýbať, nie je nutné ho nominovať na hlavný bod programu.

Za rozhovor doktorovi Igorovi Bukovskému veľmi pekne ďakujeme a prajeme veľa úspechov.  Veríme, že ste tu našli mnoho užitočných informácií, rád a tipov ako počas vášho svadobného dňa zvládnuť drobný stres, ktorý k tomu asi naozaj patrí.

Anežka

Foto: Alžbeta Trubačová, redakcia Madam Eva

0 komentárov

Pridaj komentár