Jesenná svadba

Svadby na jeseň sú, podľa mňa, jedny z najkrajších. Ak vám vyjde počasie, ktoré môže byť na jeseň trošku vrtkavé, máte vyhraté. Tie krásne farby všade naokolo, paleta farebného lístia, ešte teplé lúče slnka a vo vzduchu cítiť posledné známky leta… Trošku som sa zasnívala, aj ja som mala svadbu na jeseň. ☺

Ak máte pri pomyslení na jesennú svadbu rovnaké pocity ako ja, ste na správnom mieste. Tieto krásne a samou prírodou vytvorené teplé farby by som určite využila aj vo výzdobe, kytici či pierku pre ženícha. Aké máme možnosti? Neobmedzené! Aby sme to však neprehnali, opýtali sme sa na názor odborníka, konkrétne majiteľky Ponk Rentals (Svadobný a kvetinový dizajn) Hany Holdener. 

Jeseň hýri všetkými farbami. Ktoré kvety sú práve na jeseň „v sezóne“ a je teda možné ich ľahko využiť pri výzdobe? 

Na začiatku jesene kvitnú dahlie (alebo georgíny). Sú veľmi obľúbené vďaka rozmanitosti tvarov a veľkosti kvetu a tiež množstva farieb. Od výrazných až takmer čiernych farieb po krásne telové a pastelové farby. Za povšimnutie určite stoja aj netradičnejšie farebné odrody chryzantém, zínií a celosií – telová, karamelová, lososová. Ak by niekto uprednostňoval momentálne ešte stále dosť populárny koncept bielej a zelene, siahla by som po sezónnom imelovníku a, mojom najobľúbenejšom jesennom  kvete, japonskej veternici. 

Okrem týchto sezónnych kvetov, ktoré ako ďalšie majú jesenné farby ako hnedá, oranžová, tmavočervená či žltá a využili by ste ich pri výzdobe?

Ja som veľký fanúšik karafiátov. Je to podľa mňa veľmi nedocenený kvet a má, neprávom, zlú reputáciu u budúcich neviest. Pritom má krásny kvet s jemnou vôňou, veľmi dlho vydrží, ale hlavne je dostupný snáď vo všetkých farbách. Od spomínaných výrazných odtieňov až po veľmi výnimočné farby ako blush, terakota a karamel, ktoré sú výborné na vytvorenie farebných prechodov. Gerbery majú tiež pekné jesenné farby. A, samozrejme, ruže, najmä anglické sú dostupné v týchto farbách. 

Jeseň je bohatá nielen na farby, ale aj plody. Dajú sa vo výzdobe využiť aj iné prvky ako kvety? Jesenné listy pozbierané priamo v lese či šípky… Ako by ste ich zakomponovali do výzdoby?

Na jeseň sa dá nazbierať divý klematis alebo chmeľ. Používam ich ako zeleň v aranžmánoch, niekedy aj priamo na stole. Prípadne môžeme do aranžmánov zakomponovať aj jesenné ovocie ako hrozno, jablká alebo ja rada používam aj kivi z našej záhrady. Drienka má nielen veľmi pekné červené plody, ale aj krásne listy. Ak by niekto chcel na jeseň svadbu s prvkami modrej, určite môže využiť vetvičky trnky. 

Sú nejaké aktuálne jesenné trendy, čo sa týka farieb, materiálov a pod.?

Zaujímavý trend sú momentálne suché rastliny, ktoré sa dajú buď kúpiť (kortadéria alebo pampová tráva, rákos obecný, vybielený ruskus, lunária a pod.) alebo nazbierať už vysušené alebo doma vysušiť. Je to celoročný trend, ale keďže sú to hlavne svetlohnedé, zlatisté a hnedé farby, na jesennú svadbu je mimoriadne vhodný. 

Odporúčali by ste aj svadobnú kyticu z lístia či lesných plodov ako šípky ? Ako by podľa vás vyzerala jesenná svadobná kytica?

Prečo nie. Moja jesenná kytica by bola momentálne asi skôr do tých zlatistých a svetlohnedých farieb, v kombinácii s bielou alebo jemnou ružovou, ale viem si tam svetlooranžové šípky predstaviť.

Kytice len z listov sú veľmi pekné a vôbec by som sa toho nebála. Je to určite vhodný materiál na DIY kyticu. Skúsila by som dub, ktorý si môžete objednať u kvetinára alebo nazbierať. Môj ďalší tip na DIY kyticu by bol rákos obecný, ktorý práve začína kvitnúť.

Ako tematicky vo výzdobe sa dá ešte jeseň a jej farby využiť?

Pri výzdobe stolov môžete napríklad skúsiť zakomponovať do výzdoby jesenné ovocie – či už priamo v aranžmánoch alebo na stole. Jesenné listy sa dajú využiť ako podklad na ručne písané menovky. Prípadne ich môžete využiť aj na vytvorenie zasadacieho poriadku. Jesenná klasika sú ozdobné tekvičky na menovky alebo ako dekorácia na stole. Väčšie tekvice sa dajú použiť ako „váza“ na kvety. Alebo môžete zvoliť výraznejšie jesenné farby na textíliách a skúsiť napr. hnedý alebo oranžovo hnedý zamatový obrus. Prípadne využiť tieto farby na šatách pre družičky alebo tlačovinách.

Na záver tu máme radu od odborníka, keďže tých jesenných farieb a možností je naozaj veľa. Ako to teda neprehnať a urobiť to tak akurát vkusne?

Snažila by som sa vyhnúť otrockej interpretácii jesennej témy. To znamená nemať výrazné jesenné farby úplne na všetkom a k tomu ešte pridať aj jesenné plody a aj jesenné kvety atď. Ak by som sa rozhodla pre výrazné jesenné farby, volila by som skôr len jednu alebo dve, napr. oranžovohnedú a zlatú a nepredstavovali by viac ako 15 – 20% zo všetkých farieb a určite by som ich doplnila neutrálnejšími odtieňmi. Páči sa mi aj myšlienka oranžovohnedého zamatového obrusu a suchých kvetov s bielou. Alebo bielych malých tekvičiek v kombinácii so zlatou. Skrátka, nerobiť tú výzdobu úplne tematicky, ale skôr sa jeseňou len voľne inšpirovať. 

Text: Katarína (Katka) Bačíková, Hana Holdener (Ponk Rentals)

Foto: Matej Kmeť, archív Ponk Rentals, Wild Connections Photography

0 komentárov

Pridaj komentár