Pianista Peter Zbranek: To, čo robím, robím s radosťou a láskou k hudbe

Peter Zbranek, pochádzajúci z Nitry pôsobí ako profesionálny klavirista. Svoje prvé tóny začal podľa jeho slov hrať ešte na starodávnom vyrezávanom klavíri vo svojej detskej izbe. Jeho hudobné nadanie si všimli rodičia a v siedmich rokoch ho prihlásili do Základnej umeleckej školy. Talent vraj však má v génoch. Jeho otec totiž hrá na ústnej harmonike v country kapele.

Ako dlho sa už venujete hre na klavíri a čo Vás viedlo k tomu aby ste sa stali profesionálnym pianistom?

Po ôsmich rokoch ZUŠ som sa síce vybral iným smerom, na hudbu som však nezanevrel. Naopak, hre na klavíri som sa venoval ďalej ako samouk. Zistil som, že mám „dar“ absolútneho hudobného sluchu,  čo mi umožňuje už z počutia naučiť sa prakticky čokoľvek. Vedel som si teda bez nôt zahrať hocijakú skladbu, ktorá sa mi zapáčila a hra na klavíri ma začala o to viac baviť.

K dráhe profesionálneho pianistu mi dopomohla takpovediac šťastná náhoda. Jedného dňa sme sa s kamarátom vybrali na večeru do istej nitrianskej reštaurácie, kde sme natrafili na krásne klavírne krídlo. Zahral som na ňom zopár piesní, na čo ma hneď oslovili majitelia, ktorým sa moje vystúpenie zapáčilo natoľko, že mi ponúkli spoluprácu. Odvtedy som piatkové večery trávil za klavírom v tomto podniku. Tu som zistil, že si svoju hudbu nemusím nechávať len pre seba, ale že ňou môžem potešiť aj iných ľudí, čo bolo na tom celom azda to najkrajšie. Najskôr kamaráti, neskôr aj návštevníci tejto reštaurácie, ktorí počuli moje vystúpenie, ma postupne začali volať hrať aj na ich súkromné akcie či svadby. A keďže ich bolo čoraz viac, rozhodol som sa do toho pustiť takpovediac naplno. Vytvoril som si webstránku, navštívil zopár svadobných výstav a už to išlo.

Venujete sa už len tejto „profesii“ alebo je to skôr Vaše hobby a robíte to v rámci voľného času?

Hre na klavíri sa venujem popri zamestnaní, pretože mám takto viac slobody robiť potom naplno to, čo ma baví. Našťastie, ide o „podnikanie“ a zároveň hobby, ktoré si nevyžaduje obetovať mu 24 hodín denne, takže sa to dá časovo výborne zosúladiť. Väčšinu akcií, na ktorých hrávam, totiž tvoria práve svadby a tie sa konajú najmä v soboty.

Kde všade Vás môžeme stretnúť? Na akých akciách a v akých mestách?

Kam si ma ľudia zavolajú, tam rád prídem. Ak aj na mieste nie je naladený klavír, prinesiem so sebou svoje stage piano. Najčastejšie sprevádzam práve svadby, oslovujú ma však aj oslávenci či firmy na rôzne eventy. Vaši čitatelia si budú môcť moju klavírnu hudbu vypočuť na viacerých svadobných výstavách. Ešte tento rok navštívim Svadobné dni na Donovaloch a Svadobnú výstavu v Hoteli Carlton v Bratislave, v budúcom roku určite zahrám na Svadobnom veľtrhu v Inchebe a snáď aj na ďalších známych svadobných podujatiach. Častou príležitosťou sú tiež valentínske večere či klavírne večery v reštauráciách a hoteloch. Plánované akcie zverejňujem aj v kalendári priamo na svojej stránke.

Ak si Vás niekto zavolá hrať na svadbu, sprevádzate svojou klavírnou hudbou počas celej svadby alebo len v určitých momentoch napr. v kostole, pri večeri a pod.?

Závisí to od priania konkrétnych mladomanželov. V podstate však môžem svojou hudbou sprevádzať úplne celý svadobný deň, od svadobného obradu cez gratulácie, fotenie, svadobnú večeru až po prvý svadobný tanec či následnú zábavu. Niektorí mladomanželia ma oslovia len na hranie pri obrade (či už civilnom alebo cirkevnom), iní si ma objednajú len k svadobnej večeri a ďalší si moje vystúpenie zasa často nakombinujú s DJ-om či kapelou – hrám pri obrade, počas večere a potom ešte napríklad po prvom tanečnom kole. Keď majú mladomanželia len malú svadbu, miesto tanečnej zábavy radšej po večeri uprednostnia posedenie s rodinou pri stole, ktoré svojou hudbou tiež často dokresľujem.

Čo spadá do Vášho repertoáru?

Súčasťou môjho repertoára je jednak romantická filmová hudba od najznámejších skladateľov klavírnej hudby súčasnosti (Yiruma, Ludovico Einaudi a pod.), ale aj klavírne covery známych zahraničných i slovenských hitov, a to od Beatles až po Bruna Marsa, vrátane jazzových štandardov. Rád tiež improvizujem a vytváram melódiu priamo na mieste podľa aktuálnej nálady a situácie. Mladomanželia sa však určite nemusia obmedzovať len skladbami, ktoré mám v repertoári. Ak si chcú v mojom prevedení vypočuť aj pieseň, ktorá sa zatiaľ v mojej „zásobe“ nenachádza a dajú mi o tom vedieť v dostatočnom časovom predstihu, rád si ju špeciálne pre nich pripravím.

Počas Vášho vystúpenia len hráte alebo aj spievate?

Mojou prioritou je inštrumentálna hra na klavíri. Ak je však dobrá nálada, rád na svadbe aj zaspievam a vyzvem hostí do spevu i tanca na populárne skladby aj na piesne na ľudovú nôtu. Na akciách hrávam sám, ak je však zo strany mladomanželov požiadavka na speváčku, ktorú by som na klavíri mal sprevádzať alebo na ďalších hudobníkov (husle, violončelo, trúbka a pod.), môžem ich k sebe zabezpečiť a pripraviť s nimi nevestou a ženíchom vybrané skladby na ich svadobný obrad.

Na Vašej webovej stránke som si všimla, že kalendár máte dosť preplnený. Aký čas pred podujatím je potrebné Vás kontaktovať a „zarezervovať“?

Určite čím skôr, tým lepšie. Prví záujemcovia na rok 2019 sa mi začali ozývať už v marci tohto roku a postupne pribúdajú ďalší. Samozrejme, nie všetci to riešia s takýmto veľkým časovým predstihom. Niekedy sa stane, že sa mi záujemca ozve len dva týždne pred svadbou a má šťastie akurát na voľný termín.

Mať na svadbe profesionálneho klaviristu je podľa mňa stále trochu netradičné. Ako sa Vám podarilo presadiť a dostať sa do povedomia ľudí?

Áno, možno je to netradičné, na druhej strane, čoraz viac mladomanželov si dnes priam žiada práve takéto netradičné riešenia. Čím ďalej, tým viac snúbencov chce mať svoj veľký deň presne podľa svojich predstáv a ja im k tomu svojou hudbou viem dopomôcť. Mnohé nevesty napríklad vyslovene nechcú počuť klasický svadobný pochod hraný na organe, ale túžia vo svojich najkrajších chvíľach života kráčať k oltáru pri tónoch skladby, ktorá im je srdcu blízka. Navyše v originálnom a romantickom prevedení. No nie len to. Klavír na svadbe, to je nádherná romantika a o romantickej svadbe predsa sníva každá nevesta.

Samozrejme, preto, aby sa ľudia o mne dozvedeli, som musel i ja sám niečo spraviť. Ako som už spomínal, zúčastňujem sa rôznych svadobných výstav. Tam sa so mnou môžu budúci mladomanželia priamo stretnúť a ak sa im moja hudba zapáči, rovno si ma tam aj rezervujú na ich veľký deň. Do povedomia sa tiež dostávam každou ďalšou svadbou, oslavou či inou spoločenskou udalosťou, na ktorej hrám. Už viacero budúcich mladomanželov či oslávencov ma oslovilo vďaka tomu, že ma počuli hrať na inej akcii. Budúce nevesty ma navyše veľmi ľahko nájdu aj v online svete na mojej stránke www.pianista.sk, kde si môžu vypočuť ukážky, prezrieť skladby z môjho repertoáru či prečítať referencie od neviest, ktorým som už hral. Navyše, na mojom blogu im poradím nielen s výberom piesní na svadobný obrad či prvý tanec, ale aj s ďalšími dôležitými otázkami ohľadom svadobnej hudby.

Ktorú časť svadby máte Vy osobne najradšej a prečo?

Užívam si každú časť svadobného dňa. Osobne sa mi však najlepšie hrá asi počas svadobnej večere. Už je po všetkých oficialitách, z mladomanželov opadne prvotný stres a ani ja už nemusím venovať takú pozornosť samotnému priebehu, ale môžem sa naplno ponoriť do sveta hudby a sústrediť sa len na svoje vystúpenie, ktorým dotváram atmosféru počas jednotlivých chodov. Z pohľadu emócií, ktoré či už mladomanželia, alebo aj ostatní svadobní hostia pri mojej hudbe prežívajú, je zasa jednoznačne najkrajší svadobný obrad a prvý novomanželský tanec. Neskutočne sa však tiež teším, keď sa pri mojej hre ľudia zabávajú a spievajú. Vtedy by som najradšej tancoval s nimi i ja.

Prečo by si podľa Vás mali ľudia vybrať či už na svadbu, alebo na nejakú oslavu práve Vás a Vaše klavírne vystúpenie?

To, čo robím, robím s radosťou a láskou k hudbe. Emócie, ktoré do svojej hry na klavíri vkladám, dokážem preniesť aj na ostatných, a preto moja hudba prináša radosť nielen mne, ale aj ľuďom, ktorí ju počúvajú. Svojou hrou na klavíri som sprevádzal už desiatky mladomanželských párov. Príjemné ohlasy, ktoré som od mnohých z nich dostal svedčia o tom, že to bol pre nich zakaždým nádherný zážitok, na ktorý budú mať len tie najkrajšie spomienky.

Aké sú Vaše vízie do budúcnosti? Čo by ste chceli ako profesionálny klavirista v živote ešte dosiahnuť?

Chcel by som, tak ako doteraz, aj naďalej, rozdávať ľuďom radosť svojou hudbou. Ostatné už príde samo.

Zdroj: pianista.sk / Foto: Tomáš Švec

0 komentárov

Pridaj komentár