Plesová sezóna začína, ako si vybrať správny oblek?

Plesová sezóna pomaly začína a s ňou prichádza príležitosť vytancovať vianočné koláče a šaláty, ako aj zabaviť sa elegantne a na úrovni. Čo budeme robiť na plese je jasné. Dnes sa pozrime na to, čo si má správny chlap obliecť, aby vyzeral naozaj dobre, dôstojne a elegantne. Povieme si základné pravidlá a tipy, ako sa správne obliecť na túto príležitosť. 

Drvivá väčšina plesov je typu “Black tie”. To znamená čierny alebo tmavomodrý smoking s čiernym motýlikom. Podľa etikety nič iné neprichádza do úvahy. Samozrejme, sú aj plesy, kde to je mierne uvoľnenejšie a vtedy môžete siahnuť aj po iných farbách či vzoroch, dresscode sa v tomto prípade volá “creative black tie”. Dajte si pozor, keď obdržíte na pozvánke dresscode s názvom “White tie”. V takom prípade nejde o smoking s bielym motýlikom, ale o frak! Ak si neviete poradiť, skúste sa obrátiť na oblekových nadšencov z predajne Justin Paukin v Žiline. 

Na prvý pohľad sa môže zdať, že oblek a smoking je to isté. Avšak smoking má určité odlišnosti. Tou najhlavnejšou je použitie hodvábneho saténu v dizajne smokingu (satén je v skratke látka, ktorá je lesklá z prednej strany). Najzreteľnejšie sú saténové klopy na saku a bočný pás na nohaviciach. Taktiež všetky gombíky na saku a veste sú potiahnuté rovnakou látkou. Zapínanie býva zväčša na jeden gombík. Klopy bývajú špicatého alebo šálového tvaru, ktorý si vyberiete je už na vás, je to vec osobného vkusu. Špicaté sú o niečo modernejšie, šálové zas elegantnejšie. 

Pozor, netreba zabudnúť na ďalší dôležitý bod – brucho pod sakom býva vždy zakryté. Môžete to vyriešiť len dvomi spôsobmi, vestou alebo šerpou. V súčasnosti sú o niečo populárnejšie vesty, mali by byť hlbšie vykrojené ako klasické vesty a v tvare písmena U (nie V). Väčšinou bývajú na dvojradové zapínanie. Košeľa pripadá do úvahy jedine bielej farby so stojatým alebo klasickým skráteným golierom. Ideálne by mala mať aj rukávy na manžety. Čo sa týka topánok, tam rovnako nemáme veľa možností, obúvame lakované topánky s vnútorným šnurovaním, tzv. Oxfordky. 

Tak, už približne vieme čo si na ples obliecť, ale to rozhodne nie je všetko. Nestačí si dobre vybrať, ale dôležité je v tom aj dobre vyzerať. To znamená, že oblek musí v prvom rade perfektne sedieť na ramenách a v oblasti hrudníka. Má pekne lemovať vašu postavu, rukávy by mali byť presne po zápästie, tak aby trčala košeľa 1-2 cm, nohavice presne po topánku. Nájsť takto výborne sediaci konfekčný oblek je však niekedy problematické. Našťastie na predajni Justin Paukin v Žiline vám nielen dobre poradia, ale váš oblek upravia presne na mieru. Je to cenovo dostupnejšia alternatíva (180 až 250€), ako oblek na mieru, navyše konečný výsledok je takmer rovnako výborný. 

Druhou možnosťou je nechať si ušiť smoking na mieru, v takom prípade je 100-percentná istota, že vám sadne ako uliaty. Bude to pôsobiť naozaj exkluzívne, smoking bude presne podľa vašich predstáv. Spolu s vychytanými detailami bude presným odrazom vašej osobnosti. Napríklad smoking na mieru Justin Paukin – Made to measure sa pohybuje v cenovej úrovni od 700 do 1400€ v závislosti od vybraného materiálu. Akokoľvek sa už rozhodnete, podstatné je, aby ste sa cítili komfortne a boli so sebou spokojný. Prajeme vám príjemnú zábavu. 

0 komentárov

Pridaj komentár