Predsvadobná cesta

Svadobná cesta je niečo, čo v súvislosti so svadbou napadne každému. Kam? Kedy? Na ako dlho?… Ale čo tak „predsvadobná cesta“ ? Rozmýšľali ste niekedy aj nad ňou? Strávili ste so svojou polovičkou nejaký spoločný čas aj mimo bežnej reality a na viac dní spolu? Teraz nemáme na mysli jednodňové výlety do vášho okolia, ale aspoň trojdňový či viacdňový pobyt niekde v horách, pri mori alebo v jednej z európskych destinácií. Možností je dnes strašne veľa a nie je vôbec zriedkavé cestovať takto spolu. Ale ak sú medzi vami ešte nejakí, ktorí váhajú, neváhajte!

Takúto predsvadobnú cestu odporúčame z vlastnej skúsenosti nielen my, ale aj odborníci na vzťahy ako psychológovia a dokonca aj kňazi. Zistite totiž o sebe navzájom viac, ako si myslíte. Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že jednou z otázok v predmanželskej príprave s pánom farárom bolo aj to, či sme už spolu absolvovali dovolenku. Áno, aj mňa táto otázka v tej chvíli zaskočila. Ale keďže sme, už s terajším manželom, dovtedy precestovali kus sveta, odpoveď bola jasná. Sám pán farár nám vtedy s humorom povedal, že keby sme neboli na žiadnej spoločnej dovolenke, hoci len krátkej, tak nás nezosobáši. Je totiž úplne iné sa s niekým stretávať každý deň iba po práci či škole na pár hodín a cez víkendy. Vtedy sa všetko zdá dokonalé a aj je. Naopak, iné je byť s niekým 24 hodín vkuse a občas si všimnúť aj nejakú jeho/jej nedokonalosť či reakciu v nepredvídateľnej situácii. Nikto nie je dokonalý a aby ste sa zladili na ďalší spoločný manželský život, v dobrom vám odporúčame aj túto skúsenosť. Takúto cestu nemusíte absolvovať bezprostredne pred svadbou. Postačí aj vtedy, keď už budete tušiť, že sa u vás „zsvadobnieva“.

Ak sa náhodou chystáte na svoju prvú spoločnú dovolenku či výlet:

  • Správajte sa čo najprirodzenejšie.
  • Dohodnite sa vopred, čo od toho očakávate, resp. čo tam plánujete/chcete robiť.
  • Ak si každý z vás dovolenku predstavuje inak (jeden leňošiť na pláži, druhý spoznávať a navštevovať nové miesta), skúste sa navzájom zladiť. Celé manželstvo je totiž o kompromisoch. Už od prvého spoločného dňa.
  • Ak sa vám niečo nepáči alebo s niečím nesúhlasíte, povedzte to hneď. Nenúťte sa do aktivít, ktoré nemáte radi. Na druhej strane sa ani nebojte vyskúšať niečo nové, možno vás to pozitívne prekvapí.
  • Možno nastanú nejaké prvé konflikty. Nebojte sa toho, s chladnou hlavou ich treba vyriešiť. Vzťah to len posilní. A o tom to celé má byť.

Čo vám takáto cesta môže pozitívne priniesť?

  • Spoznáte sa viac v bežných situáciách (nákupy, spoločné varenie, upratovanie, cestovanie…).
  • Berte to ako predprípravu na svadobnú cestu a možno dopredu „vychytáte nejaké muchy“, ktoré by vám tú pravú svadobnú cestu mohli pokaziť.
  • Ak si ju naplánujete tesne pred svadbou, pomôže vám to zrelaxovať, oddýchnuť si od príprav a správne sa naladiť na vás veľký deň.

 

 

Text: Katarína (Katka) Bačíková / Foto: Nikoleta Mackovjaková

0 komentárov

Pridaj komentár