Rozlúčka so slobodou – ako ju naplánovať?

Rozlúčka so slobodou – tradičná oslava „posledných hodín slobody“ patrí nepochybne medzi neoddeliteľné rituály pred svadbou. Či už divoká párty alebo sofistikovaný večierok, prečítajte si pár tipov ako zorganizovať rozlúčku so slobodou, keď nám to situácia na Slovensku dovolí.

Troška z histórie

Ak ste si mysleli, že rozlúčka so slobodou je hitom posledných desaťročí, tak ste boli na omyle. Tento rituál má už pekných pár tisíc rokov. Korene siahajú až k Sparte či starovekému Grécku. Práve Sparťania zvykli pre svojich bojovníkov, ktorí sa chystali oženiť, usporiadať večeru, na ktorej sa lúčili s poslednými dňami jeho bezstarostného života. Na tejto oslave musel tiež prisahať, že im bude aj naďalej oddaný a že manželka nebude jeho jediným pánom či spojencom.

Kto organizuje a kto platí rozlúčku so slobodou?

Organizovanie rozlúčky so slobodou si vyžaduje určitý čas. Je dôležité ujasniť si, akú rozlúčku chcete naplánovať. V každom prípade by ste mali brať do úvahy predstavy nevesty či ženícha. Rozlúčku so slobodou väčšinou plánuje svedok, no aj tu platí, že záleží na dohode. Organizácie sa môže ujať rodina, družičky, družbovia či kamaráti.

Pri plánovaní určite nezabudnite na podstatnú otázku – rozpočet. Kto platí? Väčšinou sa účastníci rozlúčky dohodnú, že platia všetky náklady, ktoré vzniknú. Tu je dobré určiť si sumu, ktorú chcete minúť, poprípade sa dohodnúť so ženíchom či nevestou na nákladoch či ich rozdelení.

Kedy rozlúčku so slobodou naplánovať?

Tradícia hovorí deň pred svadbou, no asi nikto by nechcel ísť pred oltár s bolesťou hlavy a neistým žalúdkom. Dôležité je si zadefinovať či ide o rozlúčku so slobodou na jednu noc, alebo plánujete celý víkend na chate či v zahraničí.

Ak má byť rozlúčka so slobodou prekvapením, nakuknite neveste/ženíchovi do diára, kedy by sa to najviac hodilo. Pozorní buďte aj pri volaní kamarátov. Ak napríklad voláte niekoho z manželského páru s deťmi, zistite si, či už druhá polovička pár nemá nejaké plány, aby mal kto ostať s ratolesťami.

Ohľadne miesta rozlúčky máte tiež mnoho možností, bar a tanec, chata, stanovačka, limuzína či striptíz. Možností je viac než dosť, stačí sa rozhodnúť.

Darčeky na rozlúčku so slobodou, áno či nie?

Zarezervovali ste termín, pozvali ľudí na rozlúčku a rozmýšľate či k tomu patria aj darčeky?
Áno ak ide o nevestu, tá by mala dostať minimálne závoj, šerpu a nejaké zvodné  spodné prádlo na svadobnú noc. Ani tu sa fantázii medze nekladú, preto ak viete o niečom špeciálnom, neváhajte.

Rýchle fakty na záver

  1. Dbajte na to, čo sa novomanželom skutočne páči a aká je ich predstava
  2. Zoznam hostí na rozlúčke by mal korešpondovať s tým, kto bude na svadobnej hostine.
  3. Skombinujte druh programu s pozvanými. Účasť budúcej mamky na pánskom striptíze by asi nebol naj voľbou.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek štýl rozlúčky so slobodou, dbajte na to, aby si rozlúčku mladomanželia užili a pamätali 😊

Text: Michaela Hlipalová

Foto: fotobanka-web 

0 komentárov

Pridaj komentár