Z detstva mám v hlave niektoré obrazy uložené veľmi jasne. Tak napríklad. Naši ma vychovali v tom, že neďaleko mesta, kde bývame je zrúcanina hradu na ktorom bývajú Flinstonovci (a pomerne do neskorého veku som tomu skutočne verila) teda vždy keď sme šli okolo hradu, rozmýšľala som ako sa im tam asi žije. Ďalším z obrazov sú drevené zvieratká, ktoré sme spoločne skladali a keď boli hotové, uložili sa na poličku kde sa ich nik nesmel dotknúť, (jedine v prípade, že z nich bolo treba utrieť prach) pretože neboli na hranie, len na “okrasu”. Aj vy ste to mali tak?
A práve dnes s jedným takýmto dreveným tvorom pracujeme, no tentoraz mu pridáme aj kúsok funkčnej hodnoty.
Lak, ktorý používam v postupe ma však trochu sklamal. Alebo som skôr od neho len veľa očakávala. Z nejakého neznámeho dôvodu som si myslela, že vrchnáčik z tohto laku je výsledok, ktorý po nasprejovaní dostanem. V popise pri výrobku sa tiež uvádza, že je to lak s extrémne chrómovým efektom a ja som od neho asi očakávala, že sa v jeho odraze uvidím. A tieto moje očakávania je ťažko dosiahnuť. Vo výsledku by som tento lak ako extrémne chrómový asi nenazvala, no nejaký odlesk tam predsa len je. Tiež je však pravdepodobné, že na drevo farba chytá inak ako povedzme na hladký plastový povrch.
Materiál:
- drevené 3D puzzle
- lak s chrómovým efektom
- kruhový drevený výrez
Pomôcky:
- kartónová krabica
- papierová lepiaca páska
Postup:
- Ak máme jeleňa poskladaného, najdlhšiu časť postupu máme za sebou.
- Kruhový drevený výrez, ktorý bude tvoriť podstavu nášho stojana som si lepiacou páskou rozdelila na polovicu a nafarbila farbou, ktorá po zaschnutí necháva jemne perleťový povrch. Pokojne však tento krok môžete aj vynechať a celú podložku zafarbiť spolu s jeleňom rovnakou farbou.
- Teraz nasleduje sprej.
- Časti, ktoré budeme sprejovať si vložíme do krabice. Takto to robím vždy, keď používam akýkoľvek sprej na farbenie. Nehrozí tak, že sprejom miniem cieľ a farba sa neocitne tam, kde nemá.
- Jeleň je celkom členitý, preto aplikujeme aspoň dve vrstvy farby. Najprv jednu, počkáme pár minút kým celý povrch zaschne a následne hneď druhú.
- Drevené časti necháme aj po druhej vrstve poriadne uschnúť a pokiaľ sme použili papierovú pásku na zakrytie niektorých miest, v tomto kroku ju odstránime.
- Na záver už len pomocou tavnej pištole alebo disperzného lepidla prilepíme jeleňa k podstave, aby mal stojan lepšiu stabilitu.Samotný jeleň na troch nôžkach veľmi nestojí a bez podstavy by sa vyvrátil veľmi ľahko.
- Namiesto drevenej podstavy je možné použiť napríklad aj porcelánový tanierik.
A máme to.
Text: SoňaVišňovská / Foto: Soňa Višňovská