Svadba – čisto ženská záležitosť?

Svadbu určite väčšina z nás považuje za viac ženskú záležitosť. Priznajme si, že my – ženy sa v tom angažujeme celým srdcom a do najmenších detailov. Chceme to dotiahnuť k dokonalosti. Ale čo muži – ženísi? Poďme sa na to celé pozrieť aj ich očami. Pár z nich sme vyspovedali a zistili sme, ako oni vnímajú svadbu, či a ako sa podieľajú na jej príprave a ešte všeličo iné… 

 

O mužoch sa vraví, že sa boja záväzkov. Že sa nechcú viazať, chcú si len užívať, zostať slobodní a bez akejkoľvek zodpovednosti. Napriek tomu sa páry stále sobášia. Čím to je? Sú chlapi dotlačení do sobáša svojimi polovičkami? Ako vnímajú svadbu? Čo od nej očakávajú a ako k nej pristupujú? Zisťovali sme ich pohľad na vec a z našej miniankety nám vyplynulo nasledovné: Chlapi sa chcú stále ženiť! Musia si však byť istí, že našli tú pravú. Nútiť ich do toho nemá zmysel, mohlo by sa to neskôr vypomstiť. Ak teda už nosíte prsteň na ruke, váš drahý si je vami istý a myslí to naozaj vážne. „Keďže som cítil, že je to žena na celý život, tak sobáš bol prirodzeným vyústením nášho vzťahu.“, priznal sa nám Peťo. „Bol to ďalší krok vo vzťahu, keďže ju ľúbim a chcem s ňou zostať. Je to záväzok na celý život, od ktorého očakávam lásku, rešpekt, priateľstvo, ale aj zábavu.“, zdôraznil nám Mirko B..  Svadbu teda chlapi berú ako ďalšie pokračovanie doterajšieho vzťahu a podľa ich slov vzťah naberie väčšiu vážnosť. Ako nám potvrdil aj Jožko: „Sobáš je pre mňa sviatosť, spojenie dvoch ľudí pred Bohom. Manželstvo pre mňa znamená zdieľanie môjho života, už nie som samostatná jednotka, už sme dvaja.“  Vidíte, milé nevesty, berú to rovnako vážne, ako my. Len o tom asi menej hovoria tak otvorene.

S organizáciou svadby súvisí veľa povinností a vybavovačiek. Čo na to naši ženísi? „ Svadobné prípravy sme riešili spoločne, všetko sme odkonzultovali a vybavili. Nebolo to iba na mojej snúbenici a nebolo to iba o pomoci snúbenici. Riešili sme všetko spoločne a myslím si, že je normálna vec podieľať sa na organizácii udalosti, kde chcete mať všetko dokonalé. Prípravy boli 50:50.“, vraví Jožko. A ďalší Miro G. dodáva: „ Mali sme to pol na pol, aj keď niektoré veci ako farba výzdoby a drobné detaily som nechal na ženskú stránku. Nám chlapom je to jedno, si myslím. Ale každý z nás dal zo seba maximum, aby to klaplo.“ Našej miniankety sa zúčastnil aj tretí Miro, ktorý si nedávno povedal „áno“ so svojou polovičkou z Indonézie. Ako nám sám povedal: „Keďže priateľka je z Indonézie a svadbu sme chceli mať na Slovensku, väčšinu vecí som vybavoval a pripravoval ja sám. Ďalší rok plánujeme nejakú svadobnú párty na Bali a to bude zase ona riešiť.“ Takže vidíte, milé dámy, ak je to potrebné, vedia sa aj chlapi chopiť organizácie celej svadby. Ak náhodou ten váš nie je úplne organizačný typ, môže vám pomôcť aj s drobnosťami – vybrať svadobné auto, rozposlať pozvánky, dohodnúť stretnutie s kapelou, DJ-om či fotografom. Dnes už teda neplatí, že jedinou povinnosťou ženícha je dostaviť sa včas na obrad. Rovnoprávnosť platí aj pri organizovaní svadby. Aj muži sa chcú podieľať na prípravách. Sú uvedomelí v tom, že je to akcia vás oboch a teda chcú rovnakou mierou prispieť k prípravám.

Čo je pre chlapov v manželstve dôležité, keď sa už rozhodli do neho dobrovoľne vstúpiť? „Sobáš pre mňa znamená formálne potvrdenie vzťahu. Nemyslím, že v manželstve zrazu platia iné hodnoty ako vo vzťahu dvoch ľudí mimo manželstva. Ale očakávam množstvo nových dobrodružstiev…“, vraví nám Peťo. „Vzťah sa dá kedykoľvek ukončiť, v manželstve sa už nedá len tak odísť… Treba pracovať o to viac na spoločných veciach.“, dodal ešte Miro G. 

Všetci naši ženísi sa ešte zhodli na jednom. Okrem lásky je vo vzťahu, a teda aj v manželstve, dôležitá komunikácia a tolerancia. Tým sa dá asi najviac predísť konfliktom, resp. ich čo najskôr vyriešiť a opäť sa udobriť. Predsa len, chlapi sú viac pragmatickí a nevedia nám čítať myšlienky, a to ani po svadbe. Takže im treba na rovinu povedať, čo nás trápi alebo čo by sme chceli zmeniť.

Takže, milé nevesty, chlapi neberú svadbu na ľahkú váhu. Skôr naopak. Aj keď sa na ňu pozerajú viac pragmaticky ako romanticky, nebojte sa do príprav zapojiť viac aj ich. Radi sa na tom budú podieľať, len im musíte trochu viac veriť a nechať im trochu voľnosti v rozhodovaní. Možno sa tvária, že ich to až tak nezaujíma, ale opak je pravdou. Oni len chcú, aby ste vy boli spokojné, pretože vás ľúbia. A tak často krát nechajú veci na vás, aby náhodou niečo nepokazili. Je na vás, aby ste ich to toho celého vtiahli viac, strávili viac času spoločne, viac sa tým spoznali a užili si aj prípravu na svadbu spoločne. Držíme vám palce!

Text: Katarína (Katka) Bačíková / Foto: Nikoleta Mackovjak Photography

0 komentárov

Pridaj komentár