Svadba princeznej Diany

Tento rok si budeme pripomínať výročie svadby storočia. Presne takto mnohí označovali obrad v Katedrále sv. Pavla v Londýne vo Veľkej Británii. Práve na tomto mieste si pred štyridsiatimi rokmi následník trónu Charles vzal za manželku o trinásť rokov mladšiu Dianu.  Hoci všetci poznáme smutnú históriu, ktorá postihla tento manželský pár, pripomeňme si veľkoleposť a neopakovateľnosť pravdepodobne najznámejšej svadby všetkých dôb.

24.februára v roku 1981 boli oznámené zásnuby medzi Dianou Spencerovou a britským korunným princom Charlesom, pričom sa mladý pár do svojich zásnub stretol len 13 krát. Diana pracovala ako vychovávateľka v materskej škôlke aj napriek tomu, že pochádzala zo starého aristokratického rodu. Tieto atribúty vyhovovali očakávaniam monarchie a Charles sa rozhodol podvoliť požiadavkám jeho matky a otca. Jeho v tom čase bývalá partnerka (a momentálne súčasná) Camilla nevyhovovala striktnej kráľovskej rodine a napriek tomu, že sa o Camille Charles vyjadril ako o žene jeho života, mu za manželku zvolili Dianu.

Diana do manželstva vstúpila len ako dvadsaťročná, o rok neskôr porodila prvého syna Williama. Princ Harry sa narodil o dva roky neskôr. Postupne sa však aj jej ilúzie o romantickej rozprávke rozplývali pred očami. Zo šťastnej predstavy o naplnenom manželstve zostalo len strohé plnenie si povinností voči monarchii. Napriek následnému rozvodu zostala Diana obľúbenou princeznou najmä vďaka jej humanitárnym projektom a pôsobeniu v charitatívnych organizáciách. Charles následne obnovil vzťah s Camillou.

Hoci manželstvo podstúpilo naozaj tvrdé skúšky, veľkoleposti svadobného obradu to na kráse neubralo a ešte aj dnes by sme len ťažko hľadali svadbu, ktorá by sa jej v pompéznosti vyrovnala. Svadobný obrad totiž sledovalo viac než 600 000 divákov v londýnskych uliciach a neuveriteľných 750 miliónov si svadbu pozrelo v televízii. Pozvaných bolo až 3 500 hostí a v krajine bol v tento deň vyhlásený štátny sviatok. V Londýne sa taktiež konali rôzne pouličné akcie a oslavy a výdavky na svadbu sa vyšplhali na 40 miliónov eur.

Návrhársky manželský pár David a Elizabeth Emanuel stvoril ikonické svadobné šaty lady Diany a dokonca jej vo svadobný deň pomohli aj s obliekaním. Diana pred svojou svadbou značne schudla preto jej šaty museli pri obliekaní zúžiť. Ušité boli zo slonovinového hodvábu a dĺžka závoja, ktorý bol pripnutý o korunku, bola neuveriteľných osem metrov. Drahá čipka volánov zdobila husto riasený živôtik a na šatách bolo prišitých až 10 000 perál. Až do svadobného dňa mali návrhári prísne zakázané zverejniť akékoľvek informácie o svadobných šatách. Dokonca boli ušité aj druhé, záložné šaty, v prípade, že by sa informácie o šatách predsa len dostali na verejnosť.

Aj Diana dodržala svadobné tradície. Jej starožitné čipkované šaty, ktoré boli vyrobené na britskej hodvábnej farme, sa stali “niečím starým”, k opasku bola prišitá malá modrá mašlička a nemohol chýbať ani požičaný diadém rodiny Spencerovcov z 18. storočia.

Hodvábne topánky princeznej Diany boli skrytým doplnkom pod jej extravagantnou róbou, no boli naozaj očarujúcim kúskom, ktorý podľa Daily Mail obsahoval až 542 flitrov a 132 perál. Nešlo o nijaké vysoké opätky, no klenba každej topánky obsahovala iniciály C a D – pre Charlesa a Dianu. V prípade nepriaznivého počasia bol vytvorený aj dáždnik, ktorý s týmito topánkami ladil.

A ako to už býva, všetko sa nedá naplánovať. Svadba bola sprevádzaná aj mnohými nedokonalosťami. Na šatách princeznej Diany napríklad bola škvrna od parfumu, nevesta pri odriekaní svadobného sľubu vymenila poradie mien svojho snúbenca, princ Charles zas navliekol obrúčku na ľavú ruku a na záver pár zabudol spečatiť manželstvo bozkom. Ten sa odohral až na balkóne Buckinghamského paláca, kde vznikla aj táto ikonická fotografia.

Text:  Alžbeta Jacková

Zdroje: townandcountrymag.com, teraz.sk, focus.hnonline.sk, tvnoviny.sk

Foto: web. 

0 komentárov

Pridaj komentár