Svadobná cesta na Slovensku? Výzva prijatá!

Rok 2020 bude pre všetkých pamätný. Vírus korony zmenil svet, zmenil tvár svadieb, ktorú sme poznali doteraz, a v neposlednom rade ochromil cestovanie.  Práve kvôli tomu sa tohtoročné svadobné cesty budú niesť v duchu „všade dobre, doma najlepšie“

Nuž, je to tak. Stornované letenky, rozplývajúca sa predstava prechádzok po pláži, smutné chuťové bunky bažiace po exotických jedlách… Sladká odmena za všetky tie stresy, v podobe svadobnej cesty, pre vás a vašu polovičku sa tento rok koná v obmedzenom režime. 

Aj ja ako septembrová nevesta sa pomaly musím zmieriť, že portugalské ostrovy Azory, ostanú nami tento rok neobjavené. Nebudem klamať, spracovať túto informáciu trvalo pár dní a ešte pár pokusov zistiť, či je to definitívne. Ak ste teda v podobnej situácii a nemáte od zamestnávateľa navýšený počet dovolenkových dní, aby ste si zaleteli za hranice a ďalšie 2 týždne strávili v karanténe, nezúfajte. Slovensko ponúka pestrú škálu možností ako si naplánovať svadobnú cestu. Od romantiky až po gastronommické zážitky. Stačí si vybrať aký druh medových týždňov chcete zažiť.

Po stopách veľkej lásky z učebníc

Medové týždne sú akýmsi synonymom romantiky, bozkov a vyznaní, o ktorých sa píšu básne. Prečo sa teda nevydať po stopách veľkej lásky z účebníc? Možno málokto si uvedomuje, že aj Slovensko má obrovský príbeh nenaplnenej lásky, ktorý by mohol konkurovať tomu od Shakespeara.

Marína moja! teda tak sme my,
ako tie Božie plamene,
ako tie kvety na chladnej zemi,
ako tie drahé kamene; padajú hviezdy, aj my padneme.

Práve ulice Banskej Štiavnice boli dejiskom lásky medzi Sládkovičom a Marínou. Nenaplnená láska týchto dvoch milencov inšpirovala Sládkoviča k tomu, aby svoju bolesť pretvoril na 291 strof a 2900 veršov. Vznikla tak najdlhšia ľúbostná báseň na svete, ktorá si tento rekord drží už 173 rokov.

Dom, kde žila Marína a čakala na svojho Andreja aj dnes nájdete v susedstve Kostola svätej Kataríny a aj napriek tomu, že ich láska sa neskončila šťastne, ona sa musela vydať za iného a on ostal sám, je tento dom obľúbenou zastávkou zamilovaných. Ešte donedávna si tu milenci šepkali krásne slová a na mreže zamykali visiace zámky, ako symbol ich lásky. Dnes tu nájdete múzeum, v ktorom si za poplatok môžete uschovať symbol svojej lásky, či sa pozrieť na rukopis tohto veľdiela.

Tip: Ak by ste chceli vymeniť preplnené múzeum a užiť si silu tohto príbehu, zájdite do neďalekého evanjelického kostolíka. Práve v ňom sa Marína vydala za „toho druhého“. V tomto kostolíku nájdete aj látku z jej svadobného rúcha.

Láska zreje ako víno

         Ako sa vraví, vo víne je pravda, ale niekedy tam vletí aj nejaký ten chrobák či muška. Ak ste milovníkmi tohto moku, prečo si ho nedopriať počas svadobnej cesty. Juh našej krajiny je známy svojou vinohradníckou činnosťou, a užiť si vínnu cestu vo dvojici môže byť naozaj zážitkom. Spoznať víno, krajinu, históriu regiónu, nakuknúť do pivníc a otvoriť nové gastronomické dvierka. Prečo nie? 😊 Na Slovensku máme dokopy 3 vínne cesty:

Malokarpatská,

Tokajská

Nitrianska kráľovská

Je teda iba na vás, ktorým smerom sa vyberiete. Pri vínnej ceste, máme jedno odporúčanie, pre takto strávenú svadobnú cestu je potrebné rozhodnúť sa skôr. Počty vstupeniek bývajú obmedzené a striehnu na nich viacerí vinári.

Z rozprávky do rozprávky

            Ktorá z nás nemala aspoň chvíľu naplánovanú kariéru princeznej? Krásne šaty, bály a komnaty zdobené baldachýnom. Tak prečo si to neskúsiť na pár dní? Na Slovensku máme niekoľko rozprávkových zámkov, ktoré vyrážajú dych. Je však možné, že tento rok sa do komnát nedostanete, no prejsť sa nádvorím, vychutnať si jeden druhého v parkoch a nasávať rozprávkovú atmosféru sa vždy dá.

Z množstva nádherných miest vypichujem skutočne iba pár, Bojnický zámok, zámok Topoľčianky, kde nájdete aj Národný žrebčín, tajomný Oravský či Trenčiansky zámok… v tomto prípade by mohlo byť zoznam skutočne dlhýýý…. Stačí si iba vybrať a naplánovať Tour de slovenské zámky.

Ak musíte tohto roku meniť plány na medové týždne, Slovensko ponúka skutočne množstvo spôsobov ako ho možno spoznať. Naplánujte si pokojne každý deň iný, v kombinácii s dobrým wellnesom či túrou budú vaše medové týždne nezabudnuteľné 😊.

Text: Michaela Hlipalová

Foto: pixabay.com

0 komentárov

Pridaj komentár