Články na blog si zvyknem plánovať mesiac dopredu. Len tak na hrubo aby som vedela, aký materiál je potrebné nakúpiť a keďže väčšinu objednávam cez internet, je potrebné mať časovú rezervu, lebo slovo skladom nemusí vždy znamenať, že je tovar skladom. A keďže aj my máme e-shop, dokonale tomu rozumiem. Teda, dnešný postup sa skladá z dvoch častí. Drevené pologuľky a základ, ktorý bude tvoriť podložku. Pologuľky boli celkom špecifický tovar, tak som vedela, že naň treba pamätať vopred. Objednala som ho s dostatočným predstihom a do týždňa bol u mňa doma.
Ako základňu pre podšálky som mala v pláne použiť korkové podložky pod poháre. Vedela som, že tie nie je potrebné objednávať z internetu a že si po ne skočím do mesta.
Ubehli týždne. Bol pondelok a ja som šla do domácich potrieb. Potom do dvoch nákupných centier, ďalších domácich potrieb, umeleckých potrieb a domov. Získať okrúhle korkové podložky pod taniere či poháre v kamennom obchode je riadna výzva. Vedeli ste, že je to nedostatkový tovar? Objednať z netu som ich už nestíhala. Nakoniec mi v umeleckých potrebách na požiadanie pripravili drevený výrez z preglejky a zachránili tak dnešné DIY. Toľko k môjmu geniálnemu plánovaniu.
Potom mi však napadli aj ďalšie varianty.
Namiesto korkových podložiek je možné použiť starú nástenku, ktorú si môžeme vystrihnúť v akýchkoľvek tvaroch alebo použiť aj hrubší filc.
A teraz už k samotnému postupu. Podložky nie sú vôbec zložité a celé je to hotové za pár minút (tuším túto vetu píšem v každom postupe, ale ozaj to tak je ). Pologuľky mali celkom peknú štruktúru dreva, tak som ich nechala v pôvodnom stave a nijako ich farebne neupravovala. Môžeme ich však nafarbiť akrylovými či trebárs jemnými kriedovými farbami alebo použiť napríklad metalický sprej…
Na podložku s priemerom 9cm je potrebných 19ks (20mm) pologuliek.
Materiál:
- Drevené pologule
- Kruhový drevený výrez
- Bezfarebný lak
Pomôcky:
- Pravítko
- Ceruzka
- Tavná pištoľ/ disperzné lepidlo
Postup:
- Ako prvé si na podložke ceruzkou vyznačíme stred a začíname s lepení
- Použiť môžeme tavnú pištoľ alebo tekuté disperzné lepidlo ako napríklad
- Lepiť začíname od vyznačeného stredu. Následne už len okolo stredovej pologuľky pridávame ďalšie a postupne zväčšujeme plochu.
- Ak sa rozhodneme pre prácu s tekutým lepidlom, po dolepení všetkých častí je potrebné podložku ešte zaťažiť, aby sa všetko spojilo ako má.
- Pologuľky pridávame, pokiaľ nie je plocha celá zaplnená.
- Hotovú podložku je na záver dobré zafixovať bezfarebným lakom.
A je to. Sme hotoví
Text: Soňa Višňovská / Foto: Soňa Višňovská