Plstené žalude sa dajú využiť nielen na kolotoč (teda pokiaľ práve nezariaďujete detskú izbu, smelo čítajte ďalej), ale aj ako zimná dekorácia, prípadne ich na Vianoce môžete doplniť o motúzik na zavesenie a sú z toho celkom milé ozdoby na stromček či girlanda na okno. Len teda, po tie žalude treba skočiť čím skôr. S týmto bojujem vždy v zime, keď mi napadne nejaké tvorenie so šiškami, ktoré sú už, samozrejme, pekne prikryté snehom a ja vtedy môžem vyrobiť viete čo.
Plstené guličky
Plstené guličky sú kapitola sama o seba. Tie si môžeme vyrobiť sami doma, suchým či mokrým plstením alebo ich kúpiť už priamo hotové. Všetky tri varianty majú aj svoje pozitíva či negatíva, tak len tak v krátkosti som vám ich spísala.
Hotové plstené guličky
Sú väčšinou balené len v jednej veľkosti, teda je potrebné vytriediť si hlavičky žaluďov, aby boli približne všetky rovnaké a guličky do nich pekne zapadli. Dajú sa dostať napríklad tuto.
Suché plstenie
Suché plstenie ste mi najviac odporúčali na Instragrame a Facebooku vy. Teda ďobať ihlou do plsti až kým sa z nej stane guľatá gulička. 🙂 Je to vraj celkom rýchle a skúsenosti na to treba minimálne. Ja som sa zatiaľ k tomuto suchému plsteniu guličiek ešte nedostala, no od vás mám odporúčania, tak nabudúce skúšam!
Mokré plstenie
Mokré plstenie vyžaduje cvik a kým sa podarí urobiť peknú guličku (fakt je to ťažké :D), minie sa veľa materiálu na pokusy. Na druhej strane, potom to už ide celkom hravo. Toto plstenie som skúšala pred nedávnom, tak vám pridávam aj mini fotopostup. Základ tvorí mydlová voda, do ktorej si namočíme ruky, vezmeme plsť, vytvoríme z nej najprv jemnú nadýchanú “guličku”, vložíme do dlaní a gúľaním a postupným pritláčaním z nej vytvoríme pevnú malú guľku.
Pripravíme si
Materiál:
- drevené drievka/ vetvičky (2x)
- plsť alebo hotové plstené guličky
- hlavičky od žaluďov
- skrutka s háčikom
- silon
- bezfarebný lesklý lak v spreji (nemusí byť)
Pomôcky:
- vŕtačka
- tavná pištoľ
- nožnice
- šidlo/ hrubšia ihla
- ihla
Postup:
- Zájdeme do lesa, nájdeme dve opustené vetvičky, tie si očistíme od kôry alebo ich ponecháme priamo s ňou. Dĺžka vetvičiek, ktorú som zvolila v postupe je približne 30 cm. V strede do oboch vetvičiek vyvŕtame malé dierky a pomocou skrutky s háčikom ich spojíme.
- Vznikne nám tak základná kostra na kolotoč.
- Následne si vezmeme žalude a oddelíme z nich hlavičky. Tie očistíme od nečistôt (celkom ľahko a rýchlo to ide pomocou starej zubnej kefky) a prípadne zľahka prelakujeme lesklým bezfarebným lakom. Následne do hlavičiek pomocou šidla alebo hrubšej ihly urobíme dierku.
- V ďalšom kroku tavnou pištoľou prilepíme plstené guličky do hlavičiek žaluďov.
- A takto vyzerá hotová pripravená kôpka. V postupe som na kolotoč použila 25 ks.
- Teraz už len pomocou ihly navlečieme na silon niekoľko žaluďov a za každým navlečeným žaluďom urobíme obyčajný uzlík, aby medzi sebou udržovali rozostupy. Ja som ich vôbec nemerala, snažila som skôr o to, aby boli rozmiestnené nepravidelne.
- Navlečené žalude môžeme na kostru pripevniť hneď niekoľkými spôsobmi:
– Silon uviažeme priamo na drevenú vetvičku.
– Silon pripevníme pomocou tavnej pištole zo spodnej strany vetvičky (do ktorej sme si pred tým predvŕtali dierky, ale približne len do jednej tretiny, nie cez celú vetvičku) –tento variant som zvolila ja.
– Na drevenú kostru pripevníme miniskrutky s okom a na ne priviažeme navlečené žalude.
A máme to.
Text a foto: Soňa Višňovská