Ivonka & Ján

Predstavte si, že s priateľmi oslavujete svoje osemnáste narodeniny a jeden z vašich kamarátov je taký vtipkár, že vám zabezpečí živý narodeninový darček. Pre Ivonku bol tým živým darčekom Ján.Nikdy predtým sa nevideli a takmer nič o sebe nevedeli. Ivonka sa dodnes nedozvedela, prečo sa jej už terajší manžel vzhľadom na svoju introvertnú povahu rozhodol na takú ponuku pristúpiť a tráviť večer v skupine cudzích ľudí. Žeby osud?

Svadba v máji = svadba s pivóniami

Musím sa priznať, že som si svoju svadbu nikdy nepredstavovala. Nepredstavovala som si svoje svadobné šaty, nevysnívala som si svadobný obrad ani svadobnú výzdobu a rovnako ročné obdobie, v ktorom by som sa chcela vydávať. Výber termínu našej svadby bol teda vecou náhody. Keď sme sa skontaktovali s manažérkou hotela, ktorý sa nám obom páčil a informovali sa ohľadom možností konania našej svadby v letných mesiacoch tohto roku, oznámila nám, že najbližšie voľné termíny sú až v roku 2019.  Avšak, opäť zaúradovala náhoda a po pár dňoch nám zavolala, že sa uvoľnil jediný sobotňajší termín v tomto roku. V sezóne mojich milovaných pivónii.

Drevený altánok ako stvorený na svadobný obrad

Sobáš aj svadobná hostina sa konali v Hoteli Slamený dom v Malej Ide pri Košiciach. Je to prekrásny priestor ako v exteriéri, tak aj v interiéri. Nádherná záhrada plná zelene, rozprávkový drevený altánok a vo vnútri elegantný priestor, prvotriedne hotelové služby a ústretový personál. Svadobný obrad sa konal v drevenom altánku v záhrade hotela a na svadobnú hostinu sme sa už presunuli dovnútra. Obaja sme totiž už od začiatku túžili po tom, aby sa všetko odohrávalo na jednom mieste, aby naši hostia nemuseli podstupovať únavné presuny a aby sme si aj my dvaja vychutnali svadobný deň bez stresov. Hostia mali možnosť ubytovať sa priamo v luxusných izbách hotela, dopriať si výborné raňajky či spoznať prekrásne okolie.

Odkedy sme prvýkrát uvideli tieto priestory, nad iným miestom sme ani nerozmýšľali. Jednoducho sa nám zdalo čarovné a pre nás dokonalé.

Očarujúca výzdoba aj chutný candybar

Mojou predstavou bola elegancia, jemnosť a trošku romantiky. Vo výzdobe dominovala bielo-ružovo-zelená farebná kombinácia a z kvetoch pivónie, ranunculus a eucalyptus v nízkych vázach. Sivé obrusy, strieborné zdobené klubové taniere a množstvo sviečok. Všetko bolo očarujúce a zladené do posledného detailu. Od prekrásnych svadobných oznámení zapečatených našou vlastnou bielou pečaťou, cez drevené uvítacie tabuľky, menu kartičky, zasadací poriadok, rozprávkový altánok až po veniec zo živých kvetov s našimi inicálmi. Naša svadobná výzdoba skutočne prekonala moje očakávania. A to sa naozaj považujem za mimoriadne náročného človeka.Špecialitou našej svadby bol aj bohatý candybar. Ten hral v rovnakých farbách ako výzdoba, s ktorou dokonale splynul a bol nielen pohladením pre oko, ale aj naozaj chutný.

Keď jedny svadobné šaty nestačia…

Pri výbere svadobných šiat som mala vážne pochybnosti. Nikdy som si ich nepredstavovala, tému vysnívaných svadobných šiat som aj medzi priateľkami vždy zahovorila a mala som zlé tušenie, že si ich tak ľahko nevyberiem. Keď na to prišlo, nepáčili sa mi takmer žiadne. Všetky boli príliš veľké, nemotorné, všade samá čipka a veľká sukňa.  Až kým som si v svadobnom salóne nevyskúšala “tie moje”. Chvíľu mi trvalo presvedčiť samú seba, že svadobné šaty nemusia byť len jedna veľká torta stiahnutá v korzete alebo šaty ála lesná víla. No pomohla mi moja milovaná mamka, na ktorú jedinú dám a ktorá so mnou jednotlivé skúšky absolvovala. Keď na mne uvidela model Agua z kolekcie Pronovias 2017, usmiala sa. Boli to tie pravé, vystihovali ma. Na prvý pohľad možno jednoduché, no zároveň veľmi rafinované, z príjemného priliehavého materiálu, ktorý sa dokonale prispôsobil mojej postave, s jemnými aplikáciami kvietkov na ramenách, veľmi ženské a nadčasové. Presne také, za aké sa snáď nebudem hanbiť ani pred svojimi vnúčatami. K nim som mala jednoduchý, hladký závoj, ktorý mal viac ako tri metre, rozpustené vlnité vlasy a obula som si jemné strieborné sandálky na vysokom podpätku. Avšak, priznám sa, že na chvíľku som predsa len chcela byť princeznou, a tak som sa krátko po obrade prezliekla ešte do jedných svadobných šiat s väčšou sukňou, do modelu Ofelia, rovnako z kolekcie Pronovias.

Ženích to mal o čosi jednoduchšie. Už na začiatku sme sa tak nejako obaja zhodli, že by sa mal ako ženích od ostatných svadobných hostí trošku líšiť. Rozhodol sa preto pre na mieru šitý smoking v čiernej farbe so zamatovou fazónou, ktorá ladila s motýlikom.

Nechýbalo ani čepčenie nevesty…tentokrát na rusínsku nôtu

Obaja sme mali jasno v tom, že počas svadobného dňa nechceme nič siliť. Keďže sme praví východniari, vedeli sme, že namiesto zdĺhavého programu pre hostí, darčekov či prekvapení a nikdy nekončiacich hier sme túžili potom, aby sa svadobní hostia hlavne cítili príjemne, uvoľnili sa a poriadne sa zabávali až do rána. Na spestrenie sme si pre nich pred samotným obradom v záhrade hotela pripravili recepciu, kde im čakanie spríjemňovalo sláčikové kvarteto a podávalo sa prossecco a slané pochutiny.

Čo sa týka ľudových tradícií, nijak zvlášť sme sa im nepodriaďovali, ale predsa len som pred polnocou využila možnosť nahradiť svadobné šaty tradičným národným rusínskym krojom. Myslím si, že slovenské kroje rovnako, ako ľudové zvyky a tradície sú nádherné, môže nám ich závidieť celý svet a my by sme ich nemali obchádzať. Keďže ja sama som po mamke polovičná Rusínka (a ženích s tým súhlasil), mala som rusínske čepčenie, ktoré plynule prešlo do redového tanca. Ten na východniarskej svadbe rovnako, ako fľaškový tanec jednoducho nemohol chýbať. Spestrením boli aj dvaja harmonikári, ktorí vniesli na svadbu ešte viac ľudových tónov.

Aká by to bola svadba, ak by všetko prebiehalo tak, ako si to naplánujete? Ale aj keď som sa pred obradom spolu s družičkami zasekla vo výťahu, keď sa mi pri kráčaní uličkou zavadil závoj o drevenú podlahu v altánku alebo keď sme sa so ženíchom zabudli najesť zo spoločnej polievky, všetko sme zvládli s úsmevom na tvári a s nadhľadom.

Nie nadarmo sa ale hovorí, že nezáleží na tom, kde si ale s kým si. A my sme si svojich svadobných hostí vybrali naozaj dobre. Boli úžasní, bavili sa do rána, vytvorili čarovnú atmosféru a keď sa aj objavil nejaký nedostatok, snáď nám to hneď prepáčili. Práve vďaka naším rodičom, súrodencom, rodine a priateľom bola naša svadba nezabudnuteľná aj pre nás a naozaj sme aj zásluhou úžasných ľudí na správnom mieste ani na sekundu nepocítili žiaden stres, či nervozitu.

Text: Anežka, nevesta Ivonka / Foto: Jana Kuššová / Svadobné šaty: Svadobný salón Nicole / Oblek ženícha: TaiMar / Make-up: Cinna Face Art / Vlasy: FN hair / Kvety, výzdoba a tlačoviny: FlorDeLuxe / Miesto svadobného obradu: Záhrada hotela Slamený dom, Malá Ida / Miesto svadobnej hostiny: Hotel Slamený dom, Malá Ida / Cukrovinky: Kvalitnetorty.sk / Hudba: DJ Snowman, Léthe quartet

0 komentárov

Pridaj komentár