„V živote nezáleží na tom, čo sa vám stane, ale na tom, čo si pamätáte a ako si to pamätáte.“
Gabriel García Márquez
Maťka a Jaroslav si padli do oka na prvý pohľad počas lyžovačky v Jasnej. „Prvýkrát si ma všimol a už nespustil z očí.“ Zásnuby boli v novembri 2019 v čarokrásnom Amsterdame, kde Jaroslav Maťku sprevádzal na služobnej ceste. Počas voľného víkendu sa bicyklovali uličkami mesta a zrazu sa zastavili pri jednej z najštýlovejších, plnej obchodov svetoznámych značiek. Posledný deň pobytu si unavení a plní zážitkov dali skvelú večeru v príjemnom hoteli, kde boli ubytovaní. Keď si s výhľadom na nočnú krásu metropoly užívali jedinečnú atmosféru, Maťka si ani nevšimla, že Jarko sa na chvíľku vzdialil. Keď sa otočila už pred ňou kľačal s modrou krabičkou od Tiffanyho, v ktorej sa jagal ikonický diamantový prsteň, ktorý sám potajomky kúpil v tej štýlovej uličke, na ktorú spolu narazili. „Rozplakala som sa od úplného šťastia a nezmohla som sa ani na slovo. Vtom mi Jarko vraví, že veď si mi neodpovedala, a tak som samozrejme povedala ÁNO.“
Svadba bude v máji!
Na začiatku mali dva termíny, 1. februára 2020 alebo potom 2. mája 2020, ktorý bol jednoducho ideálny, keďže prvý máj je sviatok a mnohí zahraniční hostia, ktorých plánovali pozvať, by mali dostatok času pricestovať. Pri plánovaní dátumu vzali do úvahy aj numerológiu.
Prvý nápad, bola romantická svadba v zahraničí iba v kruhu najbližších. Čerství snúbenci oslovili aj svadobné agentúry a keďže sú veriaci, voľba nakoniec padla na Rím, kde nie je núdza o slovenských kňazov. (Vtedy ešte nikto nemohol tušiť čomu bude „večné mesto“ a celé Taliansko na jar 2020 čeliť.) Nakoniec sa však rozhodli prežiť tento deň s celou rodinou a kamarátmi v domácom prostredí. Po zmapovaní možností na Slovensku výber padol na tradičnú dedinskú veselicu o to s väčšou chuťou, keďže Maťkin otec je v jej rodnej dedine starostom. Zháňanie jednotlivých dodávateľov bolo až podozrivo jednoduché. Za jeden týždeň mali objednaný termín v kostole, miestnosť, catering, candy bar, DJ, baristu, kvetinárku, kaderníčku, kozmetičku, fotografa aj kameramana. Už chýbalo len pozvať 150 hostí a tešiť sa. Avšak do každodenného života a našich plánov, aj tých svadobných, vstúpil koronavírus.
„Rozhodli sme sa, že svadbu nezrušíme. Každým dňom s narastajúcim počtom chorých sa sprísňujú aj opatrenia. Aktuálne je však svadba možná aj v kostole, hoci za prísnych podmienok, ale keďže nikto nevie ako dlho to potrvá a či vôbec sa tento rok vrátime do normálu a hlavne ako bude ten nový normál vyzerať, sme ochotní zahaliť tváre rúškami a dodržiavať odstupy hoci na svadbe bude v podstate len blízka rodina (rodičia a súrodenci), s ktorou sme i tak denno-denne v kontakte. Nakoniec bude naša svadba teda v režime ako sme ju plánovali úplne na začiatku.“
Ako to urobiť, aby svadba bola
Čím ďalej pandémia postupovala, tým viac snúbenci začali rušiť objednaných dodávateľov, ktorých služby už nedávali zmysel. Jedlo, zákusky či svadobnú tortu sa svadobné maminky rozhodli pripraviť svojpomocne. „Keďže sobáš je na pláne o 15. 00, predtým stihneme spoločný obed a po sobáši si dáme prípitok a slávnostne rozkrojíme svadobnú tortu. Prvý svadobný tanec tiež určite nebude chýbať a popoludnie strávime fotením či nahrávaním svadobného videa niekde bezpečne v prírode.“
Niektorí dodávatelia zmenu plánu zobrali naozaj férovo. „Najväčšie obavy sme mali z obrúčok, keďže sme si ich dali vyrobiť na mieru v jednom z klenotníctiev bratislavského obchodného centra. Modely obrúčok, ktoré si v obchode skúšate sú často nepredajné a slúžia len ako prezentácia pre zákazníkov, ktorí na ten svoj vybraný pár musia čakať aj niekoľko týždňov, kým sa pre nich vyrobí. To bol aj náš prípad. Keď v polovici marca obchodné centrá zavreli, len s malou dušičkou sme čakali na deň, kedy mali byť obrúčky hotové a zavolajú nám. Tak sa aj stalo. Obrúčky síce vyrobené boli, ale nemohli prejsť kontrolou Puncového úradu a bez puncu ich nemožno predať zákazníkovi. Klenotníctvo nám však ihneď ponúklo už vyrobené obrúčky, ktoré sme si skúšali v obchode a ktoré síce pôvodne boli nepredajné, ale ochotne spravili výnimku.“
Svadobné šaty. Prvú skúšku šiat Maťka absolvovala ešte v predvianočnom období a zistila, že jej vysnívaná španielska značka a strih šiat naozaj sedí, a tak sa rozhodla hneď pre dvoje šaty. Nevesta sa po polnoci prezlieka a čoraz častejšie výber padne na biele svadobné šaty len možno iný štýl či praktickejší strih vhodný na tancovanie. „Šaty aj so závojom, ktoré som si vybrala na obrad som si plánovala zo salónu požičať. Záloha, ktorú som zaplatila je však nevratná a keďže druhé šaty som si kúpila a pravdepodobne si ich už nikdy neoblečiem, keďže hostina nebude, pripadá mi zbytočné si ďalšie šaty ešte požičiavať. Čiže som ochotná prísť o menšiu zálohu ako doplatiť plnú výšku požičovného s tým, že jedny úplne nové krásne svadobné šaty už doma mám.“ Na druhú stranu, svadobné salóny sú aktuálne zatvorené, čiže požičanie by sa ani nedalo zrealizovať. O úpravu a skrátenie svadobných šiat sa postarala jej šikovná maminka.
Milým prekvapením, čo sa týka dodávateľov bola firma zabezpečujúca osvetlenie sály, ktorá zálohu bez problémov vrátila aj sama. Rovnako bola vrátená aj záloha na ubytovanie pre hostí v neďalekom penzióne.
Obrad bude vysielaný naživo
„Našu svadbu sme mali premyslenú do detailu. Mali sme pripravený časový harmonogram, množstvo prekvapení a darčekov pre hostí, pre každý moment bola vybraná tá správna hudba. Jarko si dokonca nacvičil príhovor v španielčine pre hostí zo Španielska, kde som desať rokov žila. Ale v tejto neistej dobe sme si uvedomili, že istá je len naša láska a že nechceme viac čakať a žiť v napätí ďalší pol rok či nebodaj rok. Vieme, že je veľmi ťažké ulahodiť každému, aj my sme mali určitú predstavu ako by mala naša svadba vyzerať a bolo to pre nás celé neskutočne rozprávkové, ale nesmieme si však nechať vziať chuť do života, najmä nie v tomto ťažkom období, najmä nie z tejto nečakanej situácie.
Keby sme chceli mať takú svadbu akú sme si pôvodne naplánovali s hosťami zo Španielska, Talianska, Luxemburska, Švajčiarska, Argentíny, Dánska, Rakúska či Českej republiky museli by sme čakať minimálne rok a aj to nie je vôbec isté či by stačilo. Plánujeme však sobáš vysielať naživo cez sociálne siete z čoho boli hostia nadšení a chystajú sa sviatočne vyparádiť aj na takúto alternatívu a všetci tak budeme spojení aspoň virtuálne, čo sa v posledných týždňoch stalo úplne normálnou súčasťou našich životov.“
Ak máte pri sebe muža svojho života, všetko sa dá
,,Človek mieni, Pán Boh mení“, hovorí príslovie Jana Amosa Komenského. Snúbenci majú však na svojom svadobnom oznámení citát od Martina Rázusa ,,Pekne žiť znamená nežiť pre seba.“ A tak sa aj oni rozhodli, žiť jeden pre druhého a hoci ich prvý krok do spoločného života vykročia v neľahkých časoch koronavírusu, určite ich čaká skvelá budúcnosť, na ktorú sa obaja veľmi tešia.
„Som šťastná, že som našla muža svojho života, ktorý ma naozaj miluje, je veľmi trpezlivý a láskavý, čo sa ukázalo aj v tejto situácii, kedy pevne stojí pri mne a s každým rozhodnutím mi pomáha. Naša svadba bude o nás a viem, že náš spoločný život bude krásny a to je to, na čom najviac záleží.“
Text: Veronika Grožajová, Martina Gulášová
Foto: Martina Gulášová